top of page

Często zadawane pytania dotyczące kursów F-Gaz w HVACR Academy

F-Gazy co to? 

Fluorowane gazy cieplarniane, znane również jako F-Gazy, to grupa gazów szkodliwych dla środowiska, które przyczyniają się do efektu cieplarnianego i zmian klimatycznych. Są to fluorowane węglowodory, które są stosowane w różnych sektorach gospodarki, takich jak przemysł chemiczny, elektronika, produkcja sprzętu chłodniczego oraz klimatyzacyjnego. Najbardziej powszechnie używanymi F-gazami są fluoro-węglowodory, takie jak freony (np. CFC, HCFC, HFC) oraz siarczan węglowodorowy (SF6). Wysoka zdolność do pochłaniania promieniowania podczerwonego przez te gazy powoduje, że zatrzymują one ciepło w atmosferze, przyczyniając się do wzrostu temperatury na Ziemi. Ze względu na ich szkodliwe działanie dla środowiska i zmiany klimatyczne, międzynarodowe porozumienia, takie jak Protokół z Kioto i porozumienie paryskie, dążą do ograniczenia i wyeliminowania stosowania F-gazów poprzez regulacje i zastępowanie ich bardziej przyjaznymi dla klimatu substancjami. W miarę postępów technologicznych podejmowane są działania mające na celu zastąpienie F-gazów bardziej ekologicznymi alternatywami, takimi jak naturalne czynniki chłodnicze (np. dwutlenek węgla) oraz substancje o niższym potencjale cieplarnianym, które nie przyczyniają się w takim stopniu do zmian klimatycznych.

Jaka jest cena kursów F-Gaz? 

Cena całkowita za całodniowe szkolenie teoretyczne i praktyczne wraz z egzaminem realizowanym przez akredytowaną jednostkę egzaminacyjną UDT, oraz wydanie dokumentu potwierdzającego zdanie egzaminu wynosi: 1490 zł. Cena szkolenie zawiera: •zajęcia teoretyczne oraz praktyczne prowadzone przez doświadczoną kadrę szkoleniową dzięki czemu mamy wysoką zdawalność !! •profesjonalne materiały szkoleniowe •realizację szkolenia i egzaminu w tej samej lokalizacji •ciepły posiłek (obiad) •napoje (kawa, herbata, ciasto, woda) Dodatkowo po zdaniu egzaminu F-Gaz oferujemy pomoc w zakresie uzyskania certyfikatu F-Gaz dla przedsiębiorcy. Przygotujemy dla Państwa procedury prowadzenia działalności, wdrożymy system dokumentowania czynności wykonywanych przez personel. Całkowity koszt opracowania procedur prowadzenia działalności celem uzyskania certyfikatu F-Gaz dla przedsiębiorcy wynosi: 590 zł

Ile czasu ważne są uprawnienia F-Gaz?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami uprawnienia F-Gazowe ważne są bezterminowo.

Ile czasu trwa szkolenie F-Gaz? Czy egzamin jest tego samego dnia?

Czas trwania szkolenia F-Gaz to jeden dzień (min. 8h). Po odbytym szkoleniu teoretycznym i praktycznym w akredytowanej jednostce szkoleniowej HVACR Academy tego samego dnia przystępujesz do egzaminu UDT.

Ważniejsze definicje i ustawy z dziedziny F-Gaz

1. Fluorowane gazy cieplarniane Fluorowane gazy cieplarniane, tj. HFC - wodorofluorowęglowodory, PFC - perfluorowęglowodory oraz SF6 - heksafluorek siarki, są to substancje chemiczne zawierające w swojej cząsteczce fluor oraz odznaczające się wysokim lub bardzo wysokim współczynnikiem ocieplenia globalnego (GWP). To jedyne gazy cieplarniane objęte Protokołem z Kioto, które nie występują naturalnie, natomiast są wytwarzane przez człowieka i stosowane między innymi jako: czynniki chłodnicze w chłodnictwie oraz klimatyzacji, czynniki spieniające do produkcji pianek i wyrobów zawierających pianki, ponadto stosowane jako środki gaśnicze w ochronie przeciwpożarowej, rozpuszczalniki do czyszczenia metalowych części oraz elementów układów elektronicznych, gaz izolujący w rozdzielnicach wysokiego napięcia w elektroenergetyce oraz gazy pędne do produkcji aerozoli. Produkcja i zużycie tych gazów na świecie bardzo szybko rośnie, powodując zmiany klimatu. W Polsce zagadnienia dotyczące redukcji emisji fluorowanych gazów cieplarnianych reguluje Ustawa z dnia 15 maja 2015 r. o substancjach zubożających warstwę ozonową oraz o niektórych fluorowanych gazach cieplarnianych (Dz. U. z 2017 r. poz. 1951).

2. Substancje zubożające warstwę ozonową Substancje zubożające warstwę ozonową (SZWO) to substancje chemiczne, które są pochodnymi węglowodorów alifatycznych (metanu, etanu i propanu) zawierających atomy chloru, bromu lub fluoru, które wykazują potencjał niszczenia ozonu. W związku z wycofywaniem SZWO ze stosowania, wynikającym z postanowień Protokołu Montrealskiego, zaistniała potrzeba ich zastąpienia. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele zamienników SZWO. Najważniejsze z nich, to: substancje z grupy HFC i PFC (wodorofluorowęglowodory i perfluorowęglowodory) oraz substancje z grupy HC (węglowodory). W Polsce zagadnienia dotyczące redukcji emisji SZWO reguluje Ustawa z dnia 15 maja 2015 r. o substancjach zubożających warstwę ozonową oraz o niektórych fluorowanych gazach cieplarnianych (Dz. U. z 2017 r. poz. 1951).

4. HCFC (wodorochlorofluorowęglowodory, ang. hydrochlorofluorocarbons) Stosowane jako czynniki chłodnicze, np. R-22, R-401A, R-402A, R-408A i R-409A. Są to związki chemiczne, które zawierają atomy wodoru, chloru, fluoru i węgla. HCFC zostały wprowadzone jako zamiennik dla bardziej szkodliwych substancji chemicznych z grupy CFC (chlorofluorowęglowodory), które przyczyniały się do niszczenia warstwy ozonowej. Jednakże, HCFC są wciąż substancjami o działaniu niszczącym ozon, choć w mniejszym stopniu niż CFC. Stosowane są m.in. jako czynniki chłodnicze, rozpuszczalniki i materiały pianotwórcze. Ze względu na swoje wpływ na warstwę ozonową, HCFC są stopniowo eliminowane z użycia w ramach międzynarodowych porozumień i zastępowane bardziej ekologicznymi substancjami.

5. HFC (hydrofluorowęglowodory, ang. Hydrofluorocarbons) Stosowane jako czynniki chłodnicze, np. R134a, R404A, R407C, R410A, R417A i R419A. Są to związki chemiczne składające się z atomów wodoru, fluoru i węgla. HFC są wykorzystywane jako czynniki chłodnicze w różnych zastosowaniach, takich jak klimatyzacja, lodówki, zamrażarki i systemy chłodnicze. W porównaniu do starszych substancji chłodniczych, takich jak CFC i HCFC, HFC nie zawierają chloru i nie mają wpływu na warstwę ozonową. Jednakże, HFC są gazami cieplarnianymi o wysokim potencjale do przyczyniania się do zmian klimatu. Ze względu na ich negatywny wpływ na środowisko, podejmowane są wysiłki w celu ograniczenia i zastąpienia HFC bardziej ekologicznymi substancjami.

bottom of page